Advent 2022 - Příbram

Aktuality

Jak prožívali Vánoce horníci

Jak prožívali Vánoce horníci

Bohatý program chystá každoročně i Hornické muzeum Příbram. Od pátku 2. prosince do neděle 8. ledna mohou zájemci o místní tradice zavítat na výstavu Příbramské betlémy, kterou Hornické muzeum Příbram ve spolupráci se spolkem Příbramští betlémáři představuje v Galerii Františka Drtikola. „Výstava nabídne ke zhlédnutí dvě desítky historických i současných betlémů z příbramského regionu,“ sdělila mluvčí muzea Stanislava Moravcová. V sobotu 3. prosince se od 18.00 v cáchovně dolu Anna koná adventní koncert sborů Arytmie Praha a Gambale, při kterém vystoupí i skupina Elthin interpretující středověkou hudbu.

O víkendu 10. a 11. prosince vyrazí zájemci o místní tradice do hornického domku na Březových Horách, který bude prosycen vánoční atmosférou. „Vánoce v hornickém domku jsou oblíbenou akcí, která návštěvníky příjemně naladí díky všudypřítomné vůni pečiva, tradiční výzdobě nebo lidovým písním a koledám. Kromě toho mohou nahlédnout pod ruce šikovným řemeslníkům a původní vánoční zvyky a další rukodělnou tvorbu si mohou sami také vyzkoušet. Vžijí se tak do atmosféry doby před sto a více lety, kdy se hornická rodina chystala na příchod Vánoc,“ informovala Stanislava Moravcová. 

V Prokopské štole se bude 10.–11. prosince konat Štědrovečerní šichta v Prokopské štole, která návštěvníkům přiblíží, jak vypadal hornický pracovní Štědrý den. Nebude chybět jízda důlním vláčkem a nadílka v podzemí za zpěvu koled. 

Na Březových Horách začala už před adventem akce Hornický Mikuláš, která se koná téměř 30 let a svým významem překročila hranice města i regionu. Vždy od druhé poloviny listopadu do začátku prosince ji pořádá Spolek Prokop. Letos se koná do 5. prosince pro rodiče s dětmi a do 6. prosince se představení konají pro školy nebo cestovní kanceláře. V čase přípravy tohoto vydání Kahanu byly volné ještě některé termíny, v případě zájmu je můžete ověřit na webu spolek-prokop-pb.cz.

facebook

Ochrana osobních údajů | Cookies

Městské kulturní centrum Příbram, Špitálská 18, Příbram I | mkcpribram@pribram.eu

© 2023 Město Příbram. Všechna práva vyhrazena. Developed by: Smartim